Poznaj świat nauki - najciekawsze newsy, najlepsze artykuły

 

Kategorie - Astronomia

Galaktyka VV 166 w obrazie z Obserwatorium Gemini na Hawajach

Obserwatorium Gemini zagląda do serca grupy galaktyk VV 166 i podróżuje przez wnętrze przestrzeni. Różnorodność galaktycznych form na pierwszy rzut oka waha się od doskonałej spirali po plam i rys, co jest wynikiem ewolucji galaktyk.

Oto grupa galaktyk, która charakteryzuje się najbardziej widoczną strukturą. Można powiedzieć, że jest to swoiste laboratorium, dzięki któremu możemy obserwować w jaki sposób galaktyki rozwijają się poza naszą własną Grupą Lokalną galaktyk, która obejmuje Drogę Mleczną i Wielką spiralę w Andromedzie. Poznanie charakteru tych pozagalaktycznych gromad "może pomóc rozwikłać sekrety ogólnej struktury wszechświata".

Próbnik Philae

Dynamika gromad

W przeciwieństwie np. do stad zwierząt, które przemierzają na ogół ten sam teren razem, większość galaktyk prusza się w przestrzeni kosmicznej jako bardziej złożone struktury o niezliczonych rodzajach, kształtach i rozmiarach. Grupy galaktyk różnią się budową, wielkością i strukturą wewnętrzną, a także wiekiem. Niektóre grupy galaktyk składają się głównie z starych gwiazd, podczas gdy inne promieniują mocą i blaskiem młodości.Fakty te rodzą poważne pytania dla astronomów: Czy wszystkie grupy galaktyk mają wspólne pochodzenie? Czy mają równe szanse? Czy grupa galaktyk zbiera po drodze i łączy je w większe grupy? Te kwetie pozostają nadal otwarte

Zaglądamy do wnętrza galaktycznych gromad

Nowe zdjęcia pochodzące z obserwatorium Gemini nazwane zostały VV 166, po ich pozycji w katalogu B. Vorontsov-Vel’yaminov, co zapewnia jasność definicji identyfikacji różnych typów morfologicznych grup, pomimo że odległość to około 300 milionów lat świetlnych - i niektóre grupy znajdują się 30 razy dalej niż najbliższe nam galaktyki z naszej Grupy Lokalnej. Jedną z najbardziej fascynujących cech jest idealne dopasowanie trzech odrębnych galaktyk w precyzyjny trójkąt równoboczny: niebieska spiralna galaktyka NGC-70 u góry, eliptyczna galaktyka NGC 68 w dolnej prawej części fotografii i soczewkowa galaktyka NGC 71 w lewym dolnym rogu.

Niebieska spirala (NGC 70) wygląda jak "słoń wśród lwów". Ta masywna galaktyka jest rzeczywiście imponująca, gdyż obejmuje przestrzeń około 180.000 lat świetlnych i prawie dwukrotny zakres zasięgu Drogi Mlecznej. Jej spiralne ramiona przyjęły niebieski kolor, ponieważ są one zdominowane przez aktywnye obszary formowania się nowych gwiazd. Młode, gorące gwiazdy promieniują intensywnym niebieskim światłem co odróżnia je od innych, starszych gwiazd widocznych w kolorze czerwonym i żółtym.W niektórych centrach galaktyk, gdzie następuje wymieranie gwiazd widać ciepłe świetło czerwonych olbrzymów i supergiantycznych słońc. Ostrość galaktyk to aktywne jądra gwiazd w ich centralnych miejscach są również supermasywne czarne dziury zlokalizowane na dysku międzygwiezdnego gazu o powierzchni kilku dni świetlnych.

Gdzie szukać?

Grupa VV 166 jest usytuowana w kierunku konstelacji Andromedy. Jest niestety dość słabo widoczna, ale warto szukać tego obiektu amatorskiej wielkości teleskopami.

Mgławice NGC 68, 70, 71 i 72 zostały odkryte już w 1784 roku przez astronoma Williama Herschela, który nazwał je gwiazdami usytuowanymi w jednej mgławicy. W rzeczywistości widział je razem jako jeden podmiot.

Źródło: gemini.edu
Najpopularniejsze

Dlaczego ludność Wyspy Wielkanocnej wymarła
Czytaj ...

Dlaczego ptaki nie mają zębów
Czytaj ...

Foto

Niedźwiedzie Grizzly z Parku Yellowstone Zobacz ...

Kiepskie życie dymorficznego Kardynała Zobacz ...

Video

Słonie morskie - Mirunga
Zobacz ...

Scalenie czarnych dziur
Zobacz ...